Dlaczego warto samodzielnie szyć ubrania?

with Brak komentarzy

 

Samodzielne szycie odzieży z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wpływa na o nie tylko chęć wyróżnienia się z tłumu, ale i przesyt tym , co oferują nam sklepy sieciowe. O czym należy pamiętać i co warto widzieć przed postawieniem pierwszych kroków w krawiectwie?

Od czego zacząć?

Jeżeli chcemy zająć się szyciem odzieży, niezbędna będzie nam do tego maszyna do szycia i wiedza, jak jej używać. Praktycznie w każdym dużym mieście możemy znaleźć kursy obsługi samej maszyny, jak i te, na których nauczymy się samego szycia, korzystania z gotowych wykrojów czy też tworzenia nowych fasonów.

Zamiast stacjonarnych szkoleń możesz zawsze czerpać wiedzę z poradników zamieszczanych na portalach tematycznych. W takich miejscach bardzo często można spotkać osoby, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami z innymi.

Wybór maszyny do szycia

Gdy już zdecydowaliśmy, że szycie to coś dla nas, stajemy przed wyborem idealnego modelu. Warto mieć tutaj na uwadze kilka elementów, takich jak chociażby koszty zakupu czy liczbę ściegów, jakimi ona dysponuje.

Przed zakupem warto zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel. Jeżeli planujemy okazjonalne szycie poduszek czy prostych ubrań, możemy wybrać model z niższej półki cenowej, który będzie posiadał podstawowe ściegi. Natomiast jeśli chcemy zająć się tym na poważnie, musimy szukać takiej, w której znajdziemy bardziej zaawansowane rozwiązania.

Jeżeli nie czujecie się pewnie i boicie ryzykować wkładu finansowego w coś, co być może szybko Wam się znudzi, możecie zdecydować się na zakup maszyny używanej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, gdzie została kupiona, jaki czas temu i czy serwis tego producenta znajduje się w Twoim mieście. Uchroni Cię to przed dodatkowymi kosztami wysyłki w przypadku konieczności naprawy.

Oprócz maszyny niezbędnymi elementami będą centymetr, nożyczki, igły i nici i szpilki, czy też mydło krawieckie niezbędne przy wykrojach. Wszystkie te rzeczy można dostać w pasmanteriach lub bezpośrednio w sklepie w którym zakupicie maszynę.

 

Ubrania skrojone na miarę!

Już nasze babcie i mamy wiedziały, że nic tak dobrze nie podkreśla naszych walorów jak idealnie skrojona sukienka czy spodnie. W latach 90 sklepy nie dostarczały tak dużego wyboru modeli i krojów jak teraz, dlatego w praktycznie każdym domu niezbędnym elementem była maszyna do szycia. Najpopularniejszy magazyn Burda co miesiąc dostarczał tysiącom polek nowych wykrojów, a dzięki różnorodności tkanin i kolorów z pozoru jednakowe ubrania różniły się od siebie, ukazując własny i niepowtarzalny styl każdej z kobiet.

Aktualnie w Polsce powraca moda na projektowanie i szycie. W każdym sezonie sklepy zalewają setki takich samych fasonów, które obecnie są trendy powodując, że na ulicach pojawia się powtarzalność i monotonia. Świetna alternatywą są młodzi polscy projektanci, jednak zważywszy na unikatowość ich projektów, ceny rzeczy, które oferują nie są dostępne dla wszystkich.

Skąd brać pomysły?

Jeżeli dopiero raczkujemy w temacie szycia, musimy posiłkować się gotowymi krojami. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybrać fason idealny dla naszej figury i odpowiednio zdjąć miarę. Na rynku istnieje wiele magazynów oferujących wykroje, które mogą być pomocne przy pierwszych projektach. Gdy nabierzemy wprawy, będziemy mogli samodzielnie korygować projekty pod kątem swojej sylwetki czyniąc ubrania jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Oprócz płatnych magazynów, możemy posiłkować się tematycznymi blogami, portalami czy kanałami na You Tube. Świetnym miejsce, z którego inspiracje czerpie większość projektantów to ulica – obserwuj ludzi w drodze do domu, w tramwaju czy w sklepie i twórczo wykorzystuj to, co za obserwowałeś.

 

Materiały

W zależności od tego jaki styl preferujesz, będą podobać Ci się inne tkaniny i faktury. Przed kupnem konkretnego materiału pomyśl, jak wyobrażasz sobie tą konkretną rzecz. Istotną rzeczą jest to wybór sklepu – nie powinien być on przypadkowy. Przeszukaj Internet w poszukiwaniu najlepszego miejsca z dużym wyborem tkanin i porównaj ceny z metr bieżący. Często, szczególnie jeśli kupujesz więcej, warto zrobić zakupy online, które dzięki niższym cenom będą dla Ciebie bardziej opłacalne. Niektóre sklepy internetowe, na przykład sklep z tkaninami sklepblawany24.pl oferują końcówki kolekcji w promocyjnych cenach, dzięki czemu koszty uszycia wymarzonej rzeczy będą jeszcze niższe.

W większym miastach znajdziesz z pewnością hurtownie materiałów. To idealne miejsce dla osób, które nie do końca odróżniają bawełnę od tiulu i nie wiedzą, jaki materiał będzie odpowiedni na dopasowaną sukienkę. Na miejscu obsługa z pewnością pomoże Ci wybrać materiał dostosowany do Twoich potrzeb.

Czy to się opłaca?

Dla wielu ludzi szycie to dobry pomysł na biznes. Jednak, jeżeli mówimy o opłacalności, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale i poświęcony na to czas. Oczywiście, start może być dość kosztowny, szczególnie jeżeli nie posiadamy maszyny, ale jeśli zdecydujemy się choćby w połowie zrezygnować z zakupu w sieciówkach i będziemy samodzielnie tworzyć ubrania, ta inwestycja szybko nam się zwróci.

W momencie, w którym poczujesz, że Twoja pasja może być też Twoją pracą, warto przed ustaleniem cen swoich produktów zrobić symulacje kosztów. Oprócz standardowych opłat związanych z prowadzenie działalności gospodarczej dochodzą koszty materiałów, ewentualnych napraw maszyny czas, jaki musisz poświęcić na uszycie konkretnej rzeczy.

Najlepszy sposobem na sprzedaż swoich produktów jest zareklamowanie ich pośród swoich znajomych. Jeżeli spodobają im się Twoje produkty, chętnie kupią je i polecą innym, a dodatkowo mogą pomoc Ci ulepszać Twoje produkty, udzielając cennych rad.

Dobrym pomysłem dla młodych projektantów są portale takie jak DecoBazaar, które umożliwiają sprzedaż swoich produktów. Opłaty naliczane są dopiero przy kupnie, więc jest to świetna opcja dla początkujących twórców bez ponoszenia dodatkowych kosztów, takich jak stworzenie i obsługa strony.

 

Zostaw Komentarz