Kordonek czy włóczka – co wybrać do robienia serwetek

with Brak komentarzy

Własnoręcznie zrobione serwetki nie są już utożsamiane wyłącznie z wnętrzami domów naszych babć, na których królowały typowe szklanki do herbaty z metalową osłonką. Wydziergane serwetki stanowią doskonałą, oryginalną ozdobę do naszych wnętrz, a jednocześnie mogą być wspaniałym prezentem w oldschoolowym stylu. Jak się za nie zabrać? I co będzie lepsze do ich wykonania – kordonek czy włóczka? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Do wykonania serwetki najlepiej sprawdzi się kordonek. Różnica między nim a włóczką jest taka, że ma on ciaśniejszy splot, dzięki czemu będziemy mogli nadać odpowiedni kształt naszej robótce. Jednak pozostaje pytanie, gdzie się zaopatrzyć w odpowiednie kordonki. Otóż istnieje wirtualne miejsce: https://centrumwloczek.pl, w którym możemy znaleźć zestawienia ofert poszczególnych sklepów oraz ich adresy. Dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę czasu, jak i pieniędzy. Znajdziemy tam między innymi sklep z włóczkami, który oferuje szeroki wybór kordonków, np. kordonek maxi, czy kordonek stokrotka. Dodatkowo porównamy sklepy, w których oferowane są tanie włóczki. 

Serwetki z kordonka

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, najlepiej do zrobienia serwetki na szydełku nada się kordonek. Oczywiście kolor dobieramy ze względu na swoje upodobania, jednak w bieli serwetki prezentują się wyjątkowo pięknie. Warto zaznaczyć, że nie musimy wybierać grubego kordonka, możemy zdecydować się na taki 20 lub 10 mm, dzięki czemu cała robótka będzie niezwykle delikatna i precyzyjna. Ważne jest, aby wybrać kordonek, który jest zrobiony z wysokojakościowej bawełny. Dobra jakość włókien zapewni nam gładkość całej robótki. Przez to, że grubość kordonka jest naprawdę niewielką, będziemy musieli się uzbroić w cierpliwość, jednak rękodzieło będzie tego warte.

Serwetki z włóczki

Włóczka również nadaje się na serwetki, jednak musimy pamiętać, że taka robótka będzie dużo grubsza, niż jej kordonkowa, delikatniejsza wersja. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na luźniejszy splot, jaki posiadają włóczki. Takie serwetki będą się nadawały na bardziej toporne stoły, do których nie pasują finezyjne kordonkowe serwetki. Bardziej adekwatną nazwą od serwetek, byłyby serwety, tym bardziej że przez samą grubość i rozległość włóczek, robótki będą większe.

Szerokie zastosowanie serwetek

Takie dziergana serwetki mogą mieć szerokie zastosowanie w naszym domu. Jedną z inspiracji, którą się z Wami dzielimy, jest zrobienie łapacza snów z własnej serwetki. Może być wykonana zarówno z kordonka, jak i z włóczki. Jednak taka z kordonka zapewni nam efekt WOW. Do wykonania łapacza snów, potrzebujemy drewnianej obręczy, dopasowanej pod serwetkę, własnoręcznie wydzierganą serwetkę, mocnego kleju i kilku skrawków materiału, w postaci pasków, lub złączonych grubszych włókien włóczek o tym samym kolorze, w którym została wykonana serwetka.

Szydełkowane serwetki idealnie sprawdzą się jako dekoracja do naszych domów, jako oryginalny prezent dla najbliższych, ale i jako łapacz snów, który możemy podarować naszym dzieciom. Do tych specyficznych robótek najlepiej się sprawdzą kordonki, ze względu na ich mocny splot. On zagwarantuje nam delikatność, lekkość i precyzyjność serwetki. Jednak jeżeli chcemy wykonać luźniejszą serwetę – najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie włóczki.

Zostaw Komentarz