Naturalne kosmetyki do włosów

with Brak komentarzy

Włosy stanowią wielką ozdobę osoby. Podkreślają i poprawiają nasz image. Warto więc o nie dbać. Pomocne okażą się kosmetyki, oczywiście najlepiej roślinnego a nie chemicznego pochodzenia.

Włosy

Ryby pokrywają łuski, ptaki pokrywają pióra, a ssaki pokrywają włosy. Włosy zbudowane  z białka o nazwie keratyna stanowią wytwór skóry. Odpowiadają one za termoregulację. Człowiek to zdecydowanie najmniej owłosione zwierzę. Włosy rosną u ludzi tylko na głowie i w okolicach intymnych, a u mężczyzn dodatkowo na twarzy, na torsie, na rękach i na nogach. W przypadku kobiet długie włosy to ich symbol. W przypadku mężczyzn fryzura uchodzi za symbol witalności, a broda uchodzi za symbol męskości. Aby włosy stały się naszym plusem a nie minusem, potrzeba je pielęgnować i stylizować, a więc po prostu o nie dbać.

Między chemią a naturą

W sklepach występują dwa rodzaje produktów. Pierwsze to te nieprzetwarzane, złożone z naturalnych składników, głównie pochodzenia roślinnego, określane jako produkty naturalne. Drugie to te przetwarzane, nafaszerowane chemią, określane jako produkty nienaturalne. Tyczy się to zarówno produktów, które stosujemy do wewnątrz, jak artykuły spożywcze, a także tych, które stosujemy od zewnątrz, jak kosmetyki.

Szampony do włosów

Szampony oczyszczają włosy ze szkodliwych substancji i zarazków. Zawierają substancje oczyszczające wspomagające właściwy rozwój włosów. Najlepsze szampony składają się z wyciągów z liści, kwiatów i owoców.

Odżywki do włosów

Odżywki, jak sama nazwa wskazuje, odżywiają włosy dostarczając im pożytecznych substancji. Zawierają składniki odżywcze i nawilżające powodujące, że włosy lepiej rosną i lepiej się układają. Najlepsze odżywki zawierają cenne drobiny pochodzenia roślinnego a nie syntetycznego.

Olejki do włosów

Olejki służą do nawilżania włosów. Zawierają roślinne ekstrakty głównie w formie olejów eterycznych. Można je stosować do fryzury i do brody.

Farby do włosów

Farby służą do koloryzacji włosów. Odbywa się to na zasadzie przyciemniania, rozjaśniania, zmieniania koloru całościowo lub częściowo. Mniejszy efekt dają farby roślinne, ale jednocześnie o wiele mniej szkodzą włosom w porównaniu do farb chemicznych (więcej).

Koloryzacja włosów chemiczna a roślinna

Koloryzacja włosów to zabieg pielęgnacyjno-stylizacyjny. Uwielbiają go zwłaszcza kobiety. Włosy można koloryzować farbami chemicznymi, roślinnymi pseudoroślinnymi. Oto kilka najważniejszych faktów na temat każdej z nich. Farby chemiczne złożone z substancji chemicznych dają oszałamiający efekt i szerokie spektrum wyboru w kwestii kolorów. Niestety szkodzą na włosy, a potrafią również wywoływać nowotwory gdy przenikają przez skórę. Farby roślinne złożone z ekstraktów ziołowych dają naturalny efekt, a kolory wychodzą tylko takie jakie występują naturalnie. Oprócz tego, że nie szkodzą na włosy, to do tego dostarczają im wiele cennych substancji. Farby pseudoroślinną co prawda zawierają ekstrakty ziołowe, ale w przeważającej mierze zawierają substancje chemiczne. Wybierając więc farbę roślinną należy uważać, aby nie wybrać farby pseudoroślinnej.

 

Leave a Reply