Przygoda z soczewkami – od czego zacząć?

with Brak komentarzy

Moment, w którym zdecydowaliśmy się nosić soczewki kontaktowe, może zdecydowanie odmienić nasze dotychczasowe życie. Pozwalają one na zerwanie z niewygodami związanymi z noszeniem zwykłych okularów, jednak wiążą się z pewnego rodzaju wyzwaniami. Od czego zacząć naszą przygodę z soczewkami?

 

Konsultacja ze specjalistą

Pierwszym i najważniejszy krok to wizyta u okulisty lub optometrysty, który stwierdzi rodzaj naszej wady, jej wielkość, rozmiar gałki ocznej oraz wykluczy wszelkiego rodzaju przeciwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. W żadnym wypadku nie powinniśmy działać na własną rękę, a samodzielny zakup soczewek powinien być podparty tylko uzyskaną w ten sposób wiedzą. Specjalista odpowie na nasze pytania i udzieli nam porad na temat użytkowania soczewek, a także pomoże nam po raz pierwszy je włożyć.

 

Wkładanie soczewek – czy to trudne?

Na pierwszy rzut oka wkładanie soczewek może sprawić pewnego rodzaju trudności. Wkładanie obcego przedmiotu do oka, a takim przecież jest soczewka, może początkowo budzić duże opory, jednak jak pokazuje doświadczenie milionów użytkowników soczewek na całym świecie, nie jest to szczególnie trudne i już zazwyczaj po kilku dniach nie sprawia szczególnych trudności.

 

Rodzaje soczewek i ich higiena16301-close-up-of-a-girl-holding-a-contact-lens-pv

Przestrzeganie zasad higieny jest w przypadku użytkowania szkieł kontaktowych kwestią kluczową dla komfortu i zdrowia naszych oczu!

Możemy zdecydować się na soczewki jednodniowe, które są rozwiązaniem najwygodniejszym i najbardziej higienicznym. Jak sama nazwa wskazuje, nosimy je tylko w trakcie jednego dnia: po ściągnięciu, wyrzucamy je do kosza. Świetnie sprawdza się w podróży, w czasie uprawiania sportu i w przypadku okazjonalnego noszenia, w zastępstwie okularów. Jest to jednak rozwiązanie droższe.

Zdecydowanie częściej stosowane są soczewki miesięczne, których używać możemy przez miesiąc: rano zakładając, wieczorem ściągając, przemywając za pomocą specjalnego płynu i przechowując w regularnie wymienianym i czyszczonym pojemniczku. Po miesiącu tego typu szkła tracą swoje właściwości, dlatego należy wymienić parę na nową, a starą wyrzucić.

Oprócz wspomnianych rodzajów producenci oferują szkła do przedłużonego użytkowania, typu „dzień i noc”, których nie musimy ściągać do snu oraz kolorowe soczewki, które mogą zarówno korygować wzrok, jak i pełnić wyłącznie funkcje estetyczne: zmieniając lub podkreślając kolor tęczówki oka, dostępne zarówno w wariancie jednodniowym, jak i przeznaczone na dłuższy okres.

 

 Niewybaczalne błędy

Część użytkowników soczewek, zwłaszcza początkujących, świadomie lub nie, powiela błędy, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszych oczu. Należą do nich m.in.:

  • noszenie soczewek przez okres dłuższy niż zalecany przez producenta,
  • spanie w soczewkach,
  • przemywanie i przechowywanie soczewek w zwykłej w wodzie,
  • wkładanie szkieł na uprzednio pomalowane oczy (kolejność zarówno w przypadku nakładania makijażu, jak i jego zmywania, powinna przedstawiać się następująco: najpierw soczewki, potem makijaż lub demakijaż,
  • wkładanie szkieł kontaktowych, mimo podrażnionych i zaczerwienionych oczu.

 

Soczewki kontaktowe potrafią być świetnym rozwiązaniem, jednak musimy być świadomi, że jeżeli nie jesteśmy gotowi stosować się do zaleceń ich prawidłowego użytkowania, powinniśmy zrezygnować z ich noszenia.

Leave a Reply