Rodzaje wełny – angora, kaszmir, moher

with Brak komentarzy

Jesień i zima to okres, w którym odrzucamy lekkie tkaniny i sięgamy po grubsze materiały, licząc na to, że uchronią nas przed chłodem i nieprzyjemną aurą. Niezastąpiona w tym okresie jest oczywiście wełna, dostępna na rynku w kilku wersjach, nieco się od siebie różniących. Przed wyborem sweterka bądź szalika wykonanego z danego rodzaju wełny warto dowiedzieć się, czym różnią się najpopularniejsze typy wełny – angora, kaszmir i moher.

Różne oblicza wełny

Wełna należy do naturalnych tkanin, pozyskiwanych ze strzyżenia przede wszystkim owiec, ale także kóz czy wielbłądów. Jest przez nas uwielbiana, bo doskonale izoluje ciepło. Jako że nie jest materiałem sztucznym, nie gniecie się – zawdzięcza to naturalnej sprężystości włókien. Ponadto nie sprawia, że nasze włosy się elektryzują, jak to się dzieje w przypadku tkanin syntetycznych.

Wyróżnia się wiele rodzajów wełny, w zależności od zwierzęcia, od którego jest pozyskiwana, ale te najbardziej popularne i szeroko dostępne to angora, kaszmir i moher. Te i inne rodzaje tkanin można znaleźć na sklepblawatny24.pl.

Angora

Angora jest rodzajem wełny, pozyskiwanej z hodowli długowłosych królików angorskich. Jest to zresztą najpopularniejsza królicza wełna. Cechuje ją delikatność i miękkość. Jej włókna są też stosunkowo sprężyste jak na wełnę.

Hodowla królików angorskich nie należy do najłatwiejszych. Długie włosie tych zwierząt, choć ostatecznie dociera do klienta w nieskazitelnym stanie, jest niezwykle trudne w utrzymaniu, bo łatwo się mierzwi i plącze. Właśnie dlatego jest wykorzystywana do produkcji odzieży ekskluzywnej i co za tym idzie – kosztownej.

Kaszmir

Kaszmir jest najbardziej cenioną, najdroższą na świecie wełną – i nie bez powodu. Włókna wełny kaszmirowej, będącej tkaniną z wełny kóz kaszmirskich, są niezwykle cienkie, dzięki czemu są bardzo puszyste i miękkie.

Podobnie jak w przypadku angory, sam proces uzyskiwania wełny jest pracochłonny i trudny. Kozy kaszmirskie muszą być bowiem regularnie czesane. Na tym jednak nie koniec – strzyżenie również jest utrudnione, ze względu na konieczność oddzielania włosia zewnętrznego od puchowego. Choć oba rodzaje włosia są wykorzystywane w produkcji odzieży i akcesoriów, ich jakość i cena bardzo się różnią.

Moher

Moher jest wełną z kóz angorskich, o długich, puszystych i błyszczących włóknach. Ten rodzaj wełnianej tkaniny był doceniany od setek lat i wysoko ceniony ze względu nie tylko na swoją wartość, ale i trudną dostępność surowca. Moher jest bardzo wdzięcznym materiałem dla producentów, ponieważ łatwo się go farbuje.

Mieszanki, domieszki

Przechodząc wzdłuż półek sklepowych i wieszaków zauważamy, że wiele elementów garderoby jest wykonywanych nie z czystej wełny, a z tkanin mieszanych. Mogą to być mieszanki różnych włókien wełnianych, ale najczęściej spotykamy się z domieszkami syntetycznymi.

I chociaż tkaniny czysto syntetyczne nie noszą się najlepiej na co dzień, to ich domieszki w wełnie są wręcz pożądane. Nie ma bowiem tkaniny idealnej i wełna jako materiał również ma swoje wady. Wełna łatwo się rozciąga, zwłaszcza gdy jest mokra, co znacznie utrudnia jej pielęgnację. Czysta wełna ma też większą tendencję do spilśniania i mechacenia. Sztuczne domieszki w wełnie w pewnym stopniu niwelują te negatywne cechy.

Leave a Reply