Szydełkowanie – najprostsze wyroby, które możesz stworzyć

with Brak komentarzy

Szydełko to narzędzie coraz częściej spotykane w rękach młodych osób. Robótki ręczne stają się popularne, pozwalają na tworzenie oryginalnych dodatków do domu, ozdób, a nawet niespotykanych ubrań. Jesteś na początku dziewiarskiej drogi? Przedstawiamy najprostsze wyroby, które możesz stworzyć właśnie na szydełku.

Szydełkowanie dla początkujących

Chcąc zacząć zabawę z szydełkowaniem, musimy kupić sobie przede wszystkim szydełko i włóczkę. Duży wybór grubości, modeli i kolorów znaleźć można na stronie https://zamotane.pl. Wielkość narzędzia dobieramy do włóczki. Na etykiecie zazwyczaj widnieje informacja, jaka grubość szydełka będzie najbardziej odpowiednia, lecz gdy chcemy poeksperymentować, warto zakupić różne narzędzia – rzeczy wykonane z tej samej włóczki różnymi grubościami szydełka będą charakteryzować się luźniejszym lub ciaśniejszym splotem.

Szydełkowanie krok po kroku – zrób serwetkę

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w szydełko i włóczkę, czas na robótki ręczne. Na początek proste i przyjemne będzie tworzenie serwetek i podstawek pod filiżanki. Zaczynamy od zrobienia łańcuszka z 7 oczek i zamykamy go w kółko. Czas na kolejne rzędy:

  • Pierwsze okrążenie złożone jest z 14 półsłupków,
  • Drugi rządek zaczynamy 3 oczkami łańcuszka. W pierwsze oczko robimy 1 słupek, a później po 2 słupki w każde kolejne oczko słupka z poprzedniego rzędu,
  • Robimy 5 oczek łańcuszka, przeskakujemy 2 i robimy 1 słupek oraz 2 oczka. Znowu przeskakujemy 1 oczko i znowu robimy 1 słupek i 2 oczka łańcuszka. Powtarzamy te ruchy przez całe okrążenie i tym samym tworzymy 14 łuków,
  • Czwarty rządek rozpoczynamy 1 oczkiem łańcuszka. Wbijamy 3 półsłupki w pierwszy łuk, 1 półsłupek w słupek poprzedniego rzędu i ponownie 3 półsłupki w kolejny łuk. Na koniec otrzymujemy 56 półsłupków.

Piąty rządek to powtórka z rzędu trzeciego, szósty powtórka z rzędu czwartego, i tak dalej – do otrzymania wielkości serwetki, na której nam zależy. Prosta dekoracja gotowa!

Robótki ręczne na drutach – od czego zacząć?

Dla osób preferujących druty zamiast szydełka, na pierwsze dzieło idealny będzie ciepły szalik, który otuli nas w jesienne i zimowe wieczory. Gdy chcemy zrobić go z wełny, w trakcie pracy trzeba pilnować ciągłego napięcia nitki, w przeciwnym wypadku rzędy mogą wyjść nierówne. Pierwszym krokiem będzie nauka nabierania oczek na druty. Jeśli to już opanujemy, czas na przerabianie oczek prawych na lewe. Możemy oczywiście to pominąć i stworzyć szalik jedynie z oczek prawych.

Wzór francuski polega właśnie na przerabianiu samych prawych oczek, natomiast dżersejowy, inaczej zwany gładkim, to na zmianę prawe i lewe oczka. Robótki ręczne są bardzo wciągające, dlatego jak uda nam się zrobić szalik, przyjdzie czas na pasującą do niego czapkę oraz trudniejsze już rękawiczki. Szalik to też świetny początek do stworzenia oryginalnego koca i poszewek na poduszki.

Myślisz, że robótki ręczne to czarna magia i potrzebujesz ogromnego talentu? Nic podobnego, przy odrobinie cierpliwości szybko się wszystkiego nauczymy, a nasze wytwory będą cudowną ozdobą i dodadzą przytulności każdemu wnętrzu.

Zostaw Komentarz