Torebka ze skóry – jak dbać o ten materiał?

with Brak komentarzy

Skórzana torebka to coś, czego nie może zabraknąć w żadnej kobiecej garderobie. Często zdradzamy ją na rzecz torebek z innych materiałów – plastikowych, gumowych czy materiałowych – ale po czasie zawsze do niej wracamy. To klasyk, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jak więc dbać o nasze skórzane torebki, żeby służyły nam jak najdłużej?

Przechowywanie

Przy zakupie torebki wykonanej z prawdziwej skóry otrzymujemy specjalny, materiałowy worek do jej przechowywania. Używajmy go zawsze, kiedy odkładamy ją na półkę. Dzięki niemu nasza torebka nie będzie narażona na czynniki mechaniczne, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia, jak również zostanie ukryta przed światłem słonecznym, które po dłuższym czasie może spowodować wyblaknięcie koloru. Unikajmy przechowywania skórzanych akcesoriów w plastikowych reklamówkach, ponieważ w takim zamknięciu skóra nie będzie mogła oddychać.

Czyszczenie

Co zrobić, gdy na naszej skórzanej torebce pojawią się zabrudzenia? Najpierw warto przeczytać wskazówki z metki dotyczące prania i pielęgnacji. Skóra to funkcjonalny i wytrzymały materiał, ale bywa dość kapryśny. Najistotniejsze jest dobrać rodzaj pielęgnacji do rodzaju skóry, niestety rzadko które skórzane akcesoria można wrzucić do pralki. Jeśli plamy, które się pojawiły są małe, to warto spróbować nieinwazyjnej metody i przetrzeć je wodą z odrobiną octu. W wypadku niepowodzenia należy oddać torebkę do specjalistycznej pralni, gdzie zajmą się nią fachowcy.

Impregnacja

Skórzane akcesoria uwielbiają impregnację. Natłuszczanie powoduje, że przedłuża się żywotność materiału, zwiększa wodoodporność, kolor jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, a dodatkowo zyskuje przepiękny blask. W obecnej chwili znajdziemy na rynku wiele preparatów do impregnacji – aerozole, olejki, kremy czy pasty. Wystarczy wybrać ten dedykowany naszemu gatunkowi skóry…

Konsekwencja

… i konsekwentnie aplikować go na naszą torebkę. Efekty uzyskamy jedynie wtedy, kiedy będziemy ją impregnować odpowiednio często. Należy to zrobić zwłaszcza w sytuacjach, gdy torebka była narażona na mróz, wilgoć, duże nasłonecznienie czy bardzo wysokie temperatury. Wtedy zdecydowanie potrzebuje wsparcia w postaci impregnacji. Pamiętajmy jednak, że jeśli dopadł nas deszcz i nasza torebka jest przemoczona, musimy dać jej czas na wyschnięcie i dopiero wtedy ją zaimpregnujmy. Wstrzymajmy się z jakimkolwiek wyżymaniem bądź suszeniem gorącym powietrzem – to może jej bardzo zaszkodzić.

Jeans i inne

Jasna skóra bardzo łatwo barwi się od innych materiałów. Jeśli nasza torebka jest w kolorze beżu, bieli bądź tym podobnym, powinniśmy zwracać uwagę do czego ją ubieramy. Przewieszona przez ramię, czy swobodnie zwisająca przy boku narażona jest na nieustanne ocieranie się o materiał naszych spodni, przez co może zabarwić się na ich kolor. Bardzo intensywnym barwnikiem jest niebieski odcień jeansów. Niestety jest to zabrudzenie, którego nie da się zmyć, także z takimi kolorami należy bardzo uważnie dobierać swój ubiór.

Leave a Reply