Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO zdrowie to pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby czy niedomagania. Słowa te najlepiej tłumaczą istotę istnienia medycyny estetycznej. Nie bez powodu zatem w ostatnim czasie medycyna estetyczna stała się jedną z prężniej rozwijających się gałęzi medycyny.
Świadomość życia
Choć na świecie nie panuje pokój, bo gdzieniegdzie nieustannie toczą się jakieś wojny, to mimo wszystko świat staje coraz bardziej cywilizowany. Wpływa ten fakt również na to, że ludzie czują tzw. świadomość życia – chcą żyć lepiej i dłużej, a przede wszystkim cieszyć się życiem. Medycyna od wieków zajmowała się leczeniem, ale bagatelizowała kwestię wyglądu. Dopiero w dwudziestym stuleciu zaczęto doceniać, że wygląd warunkuje w pewnej mierze to jak się czujemy i czy się akceptujemy. Medycyna estetyczna wychodzi więc naprzeciw polepszenia sfery fizycznej i psychicznej człowieka, a nie tylko zaspokojenia jego próżnych potrzeb.
Medycyna estetyczna
Medycyna to jedna z najważniejszych nauk i dziedzin życia. Stanowi wiedzę na temat zdrowia i chorób oraz ich leczenia i ich zapobiegania. Ojcem medycyny starożytnej okrzyknięto Hipokratesa, ojcem medycyny nowożytnej okrzyknięto natomiast Paracelsusa. Jedną z prężniej rozwijających się gałęzi medycyny stanowi medycyna estetyczna. Jej korzeni doszukuje się już w Starożytnym Egipcie, Starożytnej Grecji i Starożytnym Rzymie, ale oficjalnie za jej prekursora uznaje się francuskiego endokrynologa, Jeana Jacques’a Legranda. To on w 1973 roku założył pierwsze na świecie towarzystwo medycyny estetycznej, które wkrótce doczekało się pierwszej na świecie placówki naukowej.
Wygląd się liczy
Między bajki można włożyć stwierdzenie, że wygląd się nie liczy. Wygląd jak najbardziej się liczy. Oczywiście jeśli ktoś wygląda młodo i pięknie, a odznacza się niezbyt krystalicznym charakterem, to i tak nie czyni go lepszą osobą. Zatem owszem, liczy się charakter, ale równie mocno liczy się wygląd. Wystarczy podać prosty przykład, że jeżeli nie liczyłby się wygląd, to przecież każda kobieta mogłaby podobać się każdemu mężczyźnie i na odwrót, a przecież tak się nie dzieje. Co więcej, każdy mógłby się sobie podobać bez względu na płeć i orientację seksualną, a przecież tak nie dzieje się tym bardziej. Wygląd powoduje to, jak postrzegają nas inni oraz jak postrzegamy samych siebie, to z kolei warunkuje nasze zdrowie psychiczne, odbijające się na zdrowiu fizycznym.
Zbawienne działanie medycyny estetycznej
Choć zmienia się podejście do zabiegów estetycznych, to mimo wszystko wciąż panuje przekonanie o tym, że służą one głównie powiększaniu piersi kobietom. Nic bardziej mylnego, choć rzeczywiście to za sprawą tego typu zabiegów zabiegi estetyczne zyskały popularność. Istnieje jednak wiele dowodów na to jak bardzo zabiegi estetyczne potrafią pomóc – i to nie tylko do strony fizycznej, a równie mocno od strony psychicznej. Medycyna estetyczna za sprawą operacji i zabiegów sprawia, że można poczuć się lepiej wśród innych, zaakceptować siebie, zmienić coś negatywnego, zyskać coś pozytywnego i odzyskać coś straconego.
Więcej informacji na temat zabiegów medycyny estetycznej znajdziesz tutaj.