Makijaż

Składniki drażniące w kosmetykach – czego unikać?

Kupując kosmetyki lub środki pielęgnujące, rzadko kiedy dokładnie czytamy ich skład. Często swoją uwagę skupiamy na działaniach i rezultatach, jakie mają się pojawić na skutek stosowania danego specyfiku. Okazuje się jednak, że istnieje wiele substancji powszechnie wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, które mogą wyjątkowo źle wpłynąć na stan naszej skóry, włosów czy paznokci. Na jakie składniki warto uważać?

Parabeny

Przeglądając skład, nazwy takie jak methylparaben, ethylparaben, butylparaben powinny w szczególności wzbudzić naszą uwagę. Parabeny są konserwantami, dzięki którym nasz ulubiony balsam, szampon, a także mnóstwo innych kosmetyków, są przydatne do użycia przez długi czas. Mimo że badania nad szkodliwością tych konserwantów wciąż są pogłębiane, istnieje duże ryzyko, że przy regularnym stosowaniu wykazują one działanie rakotwórcze.

Formaldehyd

Formaldehyd w ciągu ostatnich lat stał się istotnym składnikiem wielu odżywek, a także lakierów do paznokci. Warto go unikać, gdyż przy częstym stosowaniu może znacznie zniszczyć nasze paznokcie i doprowadzić do mocnego rozdwajania płytki. Formaldehyd może działać drażniąco, a w kontakcie ze skórą często wywołuje wysypkę i stany zapalne. Jest to również substancja rakotwórcza, więc lepiej trzymać się z niej z daleka.

SLS-y i SLES-y

Te niepozorne nazwy ukrywają za sobą dodatki, które zapewniają lepsze pienienie się i mycie wielu kosmetyków jak żele pod prysznic, szampony, żele do twarzy. Konsumenci w dużym stopni zwracają uwagę na to, czy produkt jest przyjemny w użyciu, dlatego producenci nie oszczędzają na wprowadzanie SLS-ów i SLES-ów do swoich wyrobów. Okazuje się jednak, że przy częstym kontakcie podrażniają i mocno wysuszają naszą skórę. Co więcej, zaburzają prace gruczołów łojowych, przez co mogą nasilać trądzik lub łupież. Mogą negatywnie wpływać również na mieszki włosowe, przyczyniając się do wypadania włosów.

Talk

Obecnie wybierając kosmetyki do makijażu, pragniemy uzyskać na twarzy efekt trwałego matu. Wszelkie błyszczenia staramy się za wszelką cenę ukryć. Powszechnie stosujemy pudry, które w znacznej większości w swoim składzie posiadają talk. Mimo że jest to naturalny produkt, powoduje mocne zapychanie się porów, przez co szybko wywołuje wypryski i nasila trądzik. Talk wykorzystywany jest również w dezodorantach i antyprespirantach.

Alkohol

Alkohol możemy znaleźć niemal w każdym kosmetyku. Warto się go wystrzegać, zwłaszcza w przypadku produktów pielęgnujących włosy i skórę twarzy. Alkohol pełni zazwyczaj funkcje konserwantu, usuwa bakterie i nadmiar sebum. Niestety wywołuje również wysuszanie się skóry i sprzyja powstawaniu zmarszczek. Uważajmy w szczególności na etanol, który może powodować również mocne podrażnienie skóry.

Unikając wymienionych składników podczas kupowania kosmetyków, zyskujemy pewność, że nawet po długim stosowaniu nasza skóra, włosy oraz paznokcie wciąż zachowają swoje naturalne piękno. Warto wprowadzić nawyk dokładnego sprawdzania składu kupowanych produktów. Czytajmy etykiety na opakowaniach i bądźmy bardziej świadomi naszych zakupów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *