Różności

Święta Bożego Narodzenie w Niemczech – jak wyglądają

Wybierasz się na święta Bożego Narodzenia do rodziny w Niemczech? Zwyczaje świąteczne mogą różnić się w zależności od kultury czy regionu. Zanim udasz się do naszych zachodnich sąsiadów, sprawdź, czego możesz się spodziewać w tym niezwykłym okresie! Jakie są świąteczne tradycje w Niemczech? Czy święta te różnią się od naszych polskich zwyczajów? Dowiesz się w tym artykule!

Tradycja w Niemczech

Dla naszych sąsiadów Boże Narodzenie to niezwykle ważny czas, spędzany w gronie najbliższych. I choć jest to święto chrześcijańskie, Niemcy niebędący wyznawcami religii, również wspólnie obchodzą je przy rodzinnym stole. W ich domach znajdziecie adwentowe stroiki, w oknach lampki, a na jarmarkach tłumy ludzi! Święta to dla nich okres radości i bliskości. Jak zatem odnaleźć się w innym kraju, gdy powrót do rodzinnego domu nie jest możliwy? Co zrobić, by mimo znacznej odległości spędzić ten czas w szczególny sposób?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – jak połączyć pracę ze świętami?

Decydując się na tak poważny krok jak praca opiekunki w Niemczech, musimy liczyć się z licznymi zmianami. Spędzanie świąt za granicą daleko od bliskich może być uciążliwe. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest niekiedy pogodzić obowiązki z tym, co przyjemne, a opieka nad starszymi do łatwych nie należy! Nowe perspektywy, inne warunki, święta poza domem…

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy, zajrzyj koniecznie na stronę agencji pracy – https://laxocare.pl/. Laxocare od wielu lat pomaga Polakom w zorganizowaniu wyjazdu w celach zarobkowych jako opiekunka osób starszych do Niemiec.

Choinka bożonarodzeniowa – jak to robią Niemcy?

Tradycja ubierania drzewka wywodzi się właśnie z Niemiec. Zwyczaj ten uplasował się tak wysoko, iż obecnie nawet nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki. W Niemczech wygląda to jednak nieco inaczej. Im wcześniej ubierzemy choinkę, tym lepiej! Drzewko jest zwykle ubierane kilka tygodni przed wigilią, co jeszcze kilka lat temu nie spotkałoby się z aprobatą.

Święta w Niemczech – kiedy się zaczynają?

U naszych zachodnich sąsiadów 24 grudnia to czas dalszych przygotowań. Stąd też wynika nadzwyczajna prostota… Zamiast tradycyjnej pasterki, nabożeństwo kościelne odbywa się po południu, by od razu po nim zasiąść do wigilijnego stołu. Dzieciaki po powrocie do domu otrzymują talerz pełen słodyczy i owoców. Nie ma też dzielenia się opłatkiem, miejsca dla niespodziewanego gościa ani wyszukanych potraw.

12 potraw? Niekoniecznie

Kultywowanie tradycji i zwyczajów za granicą może nas niekiedy dziwić czy zastanawiać. Spędzając wigilię w Niemczech, nie spotkasz się z taką różnorodnością dań, jak u nas. Potrawy wigilijne są zwykle proste, niewyszukane. Na stole znajdziecie sałatkę kartoflaną, potrawy z kiszonej kapusty czy pieczone kiełbaski. Dopiero pierwszego dnia świąt możemy mówić o wystawnych daniach. Tymczasem, gdy 25 grudnia staje się dniem wspólnej celebracji, świąteczny stół zostaje wręcz udekorowany potrawami. Pieczona gęś nadziewana jabłkami, dziczyzna, strudel z rodzynkami, pierniczki z dodatkiem goździków i cynamonu – z całą pewnością tego nie może zabraknąć!

Prezenty

Co ciekawe, prezentów pod choinką nie znajdziemy! Nietypowe, nieprawdaż? Świąteczne podarki są układane wówczas na stole, a raczej otrzymywane od świętego Mikołaja! Czy wiecie zatem, kto przynosi rózgę za złe sprawowanie? W Niemczech istnieje przesąd, iż to właśnie postać Knechta Ruprechta, będącego jednocześnie towarzyszem Mikołaja, jest przestrogą dla niegrzecznych i niesfornych.

Bożonarodzeniowy kiermasz

Jarmarki świąteczne to już swego rodzaju tradycja. Ogromne kiermasze są co roku chętnie odwiedzane przez tłumy mieszkańców, jak i turystów. Stragany przepełnione kalendarzami adwentowymi, dekoracjami i ozdobami świątecznymi nadają całości niebywałego klimatu. Kup kubek gorącego grzanego wina i ciesz się magią świąt!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *