Mężczyzna

Typy włosów męskich – jak o nie dbać?

Gęste i silne włosy stanowią atrybut witalności mężczyzn. Aby cieszyć się jak najlepszą kondycją włosów, a co za tym idzie, jak najlepszym powodzeniem, warto o włosy zadbać. Niezbędne do pielęgnacji włosów okazuje się jednak przede wszystkim poznanie ich.

Włosy jako wytwór skóry

Włos to nitkowaty, zrogowaciały wytwór naskórka zbudowany z keratyny stanowiącej białko. Włosy występują tylko u ssaków i tak jak skóra, z której wyrastają, odpowiadają za termoregulację. Rosną mniej więcej 12-15 centymetrów na rok, co w przeliczeniu na bliższe terminy daje 3-4 centymetry kwartalnie, 1,5 centymetra miesięcznie i 0,3-0,4 centymetra tygodniowo. Włosy, o które się dba, rosną lepiej i szybciej.

 

Poznanie włosów

Włosy wypada poznać pod różnym kątem: jakości, ilości, grubości i koloru. Pod kątem jakości włosów wylicza się włosy: suche, normalne, tłuste. Pod kątem ilości włosów wylicza się włosy: gęste, średnio gęste, rzadkie. Pod kątem grubości włosów wylicza się włosy: grube, średnie, cienkie. Pod kątem koloru włosów wylicza się włosy: ciemne, rude, blond, siwe. Nie zaszkodzi zwrócić uwagę również na ich elastyczność i sprężystość włosów oraz na właściwości i ewentualne choroby skóry. Mężczyźni przeważnie posiadają włosy bardziej tłuste, gęste – o ile nie łysieją, a także grube.

 

Pielęgnacja włosów

O włosy, podobnie jak o skórę, należy dbać. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować jak najlepszą kondycję włosów na długie lata. Oprócz myjących szamponów i odżywiających odżywek, warto używać specjalnych kosmetyków, jak na przykład olejków. Olejki sprawdzą się rewelacyjnie do włosów na twarzy i włosów na głowie, bo nawilżą i włosy, i skórę. Co więcej, poza nawilżeniem, za sprawą olejków eterycznych roślinnego pochodzenia, nadadzą włosom obłędnego zapachu. Nawilżenie potrzebują zwłaszcza włosy suche. Włosy tłuste z kolei ucieszą się z kosmetyków zawierających ekstrakty z kwiatów, owoców i roślin.

 

 

Owłosienie a owłosienie androgenowe

Mężczyźni odznaczają się bujnym owłosieniem. Włosami porasta im nie tylko głowa, ale też twarz. Wielu mężczyzn posiada również owłosienie na ciele. Owłosienie występujące na głowie rośnie od urodzenia. Włosy te charakteryzują się cieńszą i bardziej prostą teksturą. Owłosienie występujące na twarzy i na ciele rośnie natomiast od okresu dojrzewania. Włosy te charakteryzują się grubszą i bardziej kręconą teksturą. Ten ostatni rodzaj to rodzaj owłosienia androgenowego pojawiającego się w związku z dojrzewaniem i zmianą poziomu hormonów. Włosy te rosną krótsze, ale za to silniejsze, choć trudniej je wystylizować. To właśnie za ich sprawą mężczyźni oprócz fryzury mogą zaimponować brodą – a pamiętajmy w dzisiejszych czasach panuje moda na owłosionego drwala.

 

Rodzaje włosów męskich
Owłosienie Owłosienie androgenowe
Włosy na głowie Włosy na twarzy

Włosy na powierzchni ciała

Rosną od urodzenia Rosną od okresu dojrzewania
Bardziej cienkie Bardziej grube
Bardziej proste Bardziej kręcone
Słabsze Mocniejsze
Łatwiejsze w stylizacji Trudniejsze w stylizacji

 

Jesteś fryzjerem, a może hobbystycznie lubisz ścinać i stylizować włosy. Sprawdź sprzęt fryzjerski w Modnej Kai!

Photo credit: <a href=”http://foter.com/re/76e8b6″>Foter.com</a>

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *