okulary - jak dobrze dobrać do twarzy
Porady

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Choć głównym zadaniem okularów jest korekta wady wzroku, to dobrze dobrane oprawki mogą także skutecznie odmienić nasz wizerunek – dodać powagi, klasy lub po prostu urody. W związku z tym w ich wyborze nie powinniśmy się kierować wyłącznie gustem, ale również kilkoma zasadami, które sprawią, że szkła będą idealnie współgrać m.in. z naszymi rysami twarzy.

Twarz okrągła

Osobom o okrągłej twarzy zaleca się takie oprawki, które ją optycznie wydłużą i wyszczuplą. W związku z tym swoje zadanie najlepiej spełnią okulary o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie z szerokimi zausznikami lub takie, które zwężają się od góry do dołu, dając wrażenie kocich oczu. Poleca się także okulary, które nie mają w ogóle oprawek w dolnej części szkieł.

Twarz owalna

Posiadacze owalnej twarzy to prawdziwi szczęściarze, gdyż do tego typu urody pasują właściwie wszystkie oprawki, a wszystko dzięki idealnym proporcjom twarzy. Aby ich nie zaburzyć, należy wybierać spośród modeli, które nie są szersze od maksymalnej długości naszej twarzy mierzonej na poziomie kości policzkowych. Jednak osobom o owalnej twarzy szczególnie będą pasować okulary w wyrazistych, geometrycznych kształtach – prostokąta, kwadratu, a nawet tzw. aviatory.

Twarz trójkątna (sercowata)

Okulary dla twarzy trójkątnej powinny odwracać uwagę od mocno zarysowanej górnej partii twarzy, czyli szerokiego czoła i okolic oczu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się cienkie oprawki o okrągłym lub owalnym kształcie. Rysy twarzy złagodzimy również oprawkami przypominającymi „kocie oczy”.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa charakteryzuje się wyrazistymi rysami, które dzięki dobrze dobranym okularom można nieco złagodzić. W tym celu warto postawić na cienkie oprawki w owalnym lub okrągłym, przypominającym nieco kocie oczy, kształcie. Wskazane są też modele bezramkowe lub takie, które mają ciemniejszą ramkę w górnej części szkieł a jaśniejszą w dolnej. To dobry zabieg, by optycznie wydłużyć twarz.

Twarz podłużna

Dzięki odpowiednio dopasowanym okularom można skutecznie zniwelować zbyt podłużną twarz. W tym celu poleca się okulary szerokie w poziomie i długie w pionie. Poza tym ich boki powinny być osadzone w środkowej lub dolnej części oprawek, co sprawi, że twarz nabierze „krągłości”, a  zbyt podłużne rysy zostaną złagodzone. Przy takim rodzaju twarzy lepiej unikać oprawek prostokątnych.

Jaki kolor oprawek wybrać?

Nie tylko kształt oprawek ma znaczenie, ale również ich kolorów. W tym przypadku warto się też sugerować specyfiką naszej urody. Dzięki temu okulary będą dobrze współgrały z kolorem naszych oczu czy włosów.

Bezpieczną decyzją i sprawdzającą się niemal u każdego jest wybór okularów w kolorze zbliżonym do oczu – jest to gwarancją, że zawsze będziemy w nich dobrze wyglądać. Jednak na przykład brunetkom zaleca się nosić nie tylko oprawki czarne, ale również szafirowe, czerwone lub srebrne. Blondynkom będzie natomiast do twarzy w okularach złotych, srebrnych lub miedzianych. Rudowłose mogą się zdecydować na oprawki złote bądź też miedziane.

Oprawki a kształt nosa

Wybierając oprawki, nie bez znaczenia jest również kształt nosa. Dzięki odpowiednio dobranym okularom możemy skutecznie zniwelować mankamenty urody. Duży nos optycznie skrócimy, jeśli wybierzemy oprawki o wąskim lub jasnym nosku, najlepiej też, aby był on osadzony nieco niżej. Tymczasem krótki i zadarty nos stanie się bardziej „okazały”,  jeśli postawimy na oprawki z wysoko umieszczonym noskiem.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *