Styl

Jaki kapelusz wybrać i do czego nosić?

Kapelusz jest znany ludziom od wieków. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo kapeluszy. Większe, mniejsze, z dużym rondem z małym, czasem nawet nie znamy ich nazw.  Zastanawiamy się jaki wybrać? Do czego będzie pasował? Czy będę w nim dobrze wyglądać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w artykule poniżej!

Rodzaje kapeluszy

Fedora

To kapelusz, który najczęściej wykonany jest z filcu i posiada na górze wklęsła fałdę. Powstały one w XX wieku, a ich nazwa pochodzi od Fedory Romanowej – księżniczki, która nosiła tego typu kapelusze.

Melonik

W dzisiejszych czasach popularny zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, którzy lubią modę w stylu streetfashion. Meloniki swoją popularność zyskały w XIX wieku. Charakteryzują się małym rondem i podwiniętą krawędzią w górę oraz wypukłym denkiem.

Trilby

Swoją popularność wśród kobiet zyskały w latach 50tych i 60tych. Nazywany również „małą Fedorą”. Charakteryzuje się wąskim rondem, które jest mocno podwinięte. Kształtem jest podobny do kapelusza tyrolskiego tylko bez piórka. Tego typu kapelusze podobnie jak kapelusze Fedora wykonane są z filcu.

Kapelusz Panama

Noszony raczej przez mężczyzn, ale czasem także przez kobiety. Ten kapelusz wykonany jest z liści łyczkowa dłoniastego. Kapelusz Panama pochodzi z Ekwadoru.

 

Jak zmierzyć obwód głowy

Jeśli nie znamy rozmiaru swojego kapelusza należy w tym wypadku zmierzyć sobie obwód głowy. W tym celu będzie potrzebny nam centymetr krawiecki. Obwód głowy mierzony jest na wysokości połowy czoła i centymetr nad uszami. Jeśli dokonamy pomiaru w taki sposób to na 95% mamy pewność, że taki właśnie rozmiar do nas pasuje.

 

Do czego pasuje kapelusz?

Do kurtki skórzanej – sprawdzą się tutaj kapelusze typu Fedora, futrzane i dzianinowe.

Oczywiście w stylizacjach letnich sprawdzą się kapelusze słomiane, które pięknie komponują się ze strojem kąpielowym, letnią sukienką czy luźnym t-shirtem i szortami.

Do futra – sprawdzą się kapelusze z szerokim rondem, ale bez dodatków oraz drobne toczki.

 

Jeśli nie spróbujemy dodać do naszych stylizacji kapeluszy, to nigdy nie przekonamy się czy je lubimy czy nie, czy dobrze się w nich czujemy i czy nam pasują. Trzeba znaleźć odpowiedni dla siebie wzór i wkomponować go do naszego ubioru.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *