Styl

Sposób na tanią garderobę w domu

Posiadanie garderoby to marzenie większości osób, w szczególności pań. Niekoniecznie jednak musisz być kobietą, czy modowym freakiem, by stworzyć sobie takie pomieszczenie. Możliwość swobodnego i praktycznego rozmieszczenia ubrań, butów, biżuterii i innych dodatków jest komfortem, na który nie każdy może sobie pozwolić z różnych względów – czy to tych przestrzennych, czy finansowych. Nie zawsze trzeba wydać fortunę, by mieć to, o czym marzymy. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności, tanią garderobę w domu można wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jak to zrobić? Poznaj kilka naszych sposobów.

Wystarczy wnęka i drzwi

Czasami najprostsze sposoby przychodzą do głowy najpóźniej. Jeśli masz w domu wnękę, która jest niewykorzystana lub jest wykorzystana tak, że aż prosi się o przemeblowanie, to warto pomyśleć o drobnym remoncie. Zrób z niej garderobę! W przypadku wnęki sprawa jest banalnie prosta, ponieważ wystarczą już tylko drzwi. Proponujemy drzwi montowane na szynie, ale to już kwestia gustu. Świetnie będą również wyglądały zwykłe drzwi harmonijkowe lub troszkę starsze rozwiązanie – zasłona.

Wewnątrz możesz zamontować półki, kosze montowane na prowadnicach suwanych lub rolkowych, szuflady i wszelkiego rodzaju drążki. Idealnie sprawdzą się pantografy, czyli drążki z uchwytem, które pozwalają na opuszczenie wieszaka i późniejsze umieszczenie go na swoim miejscu. Na buty polecane są specjalne stojaki, do krawatów specjalne wieszaki, które sprawiają, że się nie plączą, a na plecaki czy torebki można użyć przezroczystych pudełek. Wszystko może mieć swoje miejsce.

Dostępne miejsce warto wykorzystać maksymalnie. Z powyższych elementów i akcesoriów zbudować szafki, drążki i kosze od podłogi po sufit. To właśnie oznacza, że miejsce zostanie wykorzystane maksymalnie.

Szafa garderoba

Mylnie przyjęło się, że aby stworzyć w mieszkaniu garderobę, trzeba mieć na ten cel osobne pomieszczenie i duży metraż. Nic bardziej zgubnego. Ważniejsze jest dobre zorganizowanie przestrzeni. Taki efekt można osiągnąć dzięki gotowej szafie, która idealnie odwzoruje wszystkie potrzeby garderoby. Co więcej, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż garderoba robiona na wymiar.

Czym wyróżnia się szafa garderoba?

Przede wszystkim gabarytami, stąd zwracamy uwagę na odpowiednie zorganizowanie przestrzeni w pomieszczeniu. Odgrywa ono istotną rolę. Szafa garderoba, aby spełniała swoją funkcję powinna być zabudowana do sufitu. Nie zawsze, ale najczęściej tak jest.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szafy garderoby?

Dużym udogodnieniem będą drzwi przesuwne, ponieważ nie będą zabierały one przestrzeni w pokoju podczas otwierania szafy. Ponadto ważne jest jej wnętrze. Powinna mieć półki, drążki na wieszaki, szuflady, kosze do przechowywania i oświetlenie. Chociaż oświetlenie jest już tylko dodatkiem i nie wszystkie tego typu szafy je posiadają. Co nie oznacza, że nie jest to bardzo przydatny gadżet. Wszystkie elementy będą dostępne w różnych ilościach, w zależności od rozmiaru wybranej przez Ciebie szafy.

Wykorzystaj strych

Gdy wielkość domu pozwala Ci na wykorzystanie strychu, który zwykle i tak służy jako przysłowiowa graciarnia, do stworzenia garderoby – nie zastanawiaj się ani chwili dłużej. Wykonaj wszystkie pomiary i wyrównaj sufity, jeśli jest to potrzebne. Czasami wysokość pokoju w jednym końcu może nieznacznie różnić się od wysokości w drugim końcu. Stwórz odpowiednie warunki, czyli zamontuj oświetlenie i pomaluj ściany na jasne kolory. Strych najczęściej nie ma okien, a jeśli ma, to jedno. Warto więc rozjaśnić to pomieszczenie najbardziej jak się da.

Zamontuj w którymś momencie strychu drzwi przesuwne na prowadnicach. Jeśli strych nie jest zbyt duży, to zrób to przy wejściu. Im większa garderoba, tym lepiej. Ubrań, butów, dodatków zawsze przybywa. Zaopatrz się w drążki, wsporniki, kosze druciane lub wiklinowe, stojaki na buty, półki i zamontuj je na koniec.

Dobrym sposobem na powiększenie tej części domu będą również lustra. Poza tym, że optycznie powiększają garderobę, to sprawiają, że zawsze wiesz, jak wyglądasz. Bo w każdej chwili możesz się w nich przejrzeć. Świetna sprawa!

Podsumowanie

Wymarzona garderoba wcale nie musi być droga. Praktyczne przechowywanie ubrań jest wyzwaniem, jednak przy odrobinie kreatywności i przy pomocy naszych pomysłów uda Ci się stworzyć przestrzeń, która pomieści wszystko, a nie będzie kosztowną inwestycją.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Przytulniej says:

    Po przeczytaniu wielu artykułów na tym blogu byłem pod wrażeniem. Każdy post był dobrze przygotowany i przyjemny w czytaniu. Widać, że w każdy kawałek włożono wiele myśli i wysiłku. Styl pisania jest przyjemny i łatwy do zrozumienia, co czyni tę lekturę jeszcze przyjemniejszą. Gorąco polecam bloga, każdemu kto chce przeczytać dobre wpisy do śniadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *