Porady

Zakupy, ach zakupy – jak nie zrujnować portfela?

Szał wyprzedaży, promocje – dwie bluzki w cenie jednej. A potem pojawiają się wyrzuty sumienia – czy aby na pewno to dobrze, że kupiłam te spodnie? Czy na pewno będę je nosić? A co z tymi ubraniami, których jeszcze nie zdążyłam odmetkować? Wystawić je na aukcji, oddać koleżance? Podliczyć, ile wydałam na ubrania i buty w zeszłym miesiącu? Jak nie dać się zwariować i opanować zakupowemu szaleństwu?

1. Kupuj rzadziej

To naprawdę jest możliwe. Ubrania nie zużywają się tak szybko – spokojnie możesz je nosić sezon, czy nawet dwa. Jest zatem sens kupować nowe co miesiąc? Niekoniecznie! Wybierz się do sklepu raz na trzy miesiące i wtedy rób zakupy. Podejdziesz do nich rozsądniej, bo wiesz, że kolejne będą znowu za kwartał. Dwa razy przemyślisz, zanim dokonasz nietrafnego wyboru.

2. Kupuj lepsze

Wiadomo, że lepsze jakościowo ubrania kosztują więcej. Są wykonane z większą starannością, ze zdecydowanie lepszej jakości materiałów. Dzięki temu nie ma możliwości, że coś nam się rozciągnie po pierwszym praniu lub straci pierwotny kolor. Wybierając lepsze ubrania, np. od projektantów, kupisz ich mniej. Nie będziesz już miała dylematu pod tytułem „nie mam w co się ubrać”.

3. Przeglądaj szafę

Raz na miesiąc, dwa. A już na pewno przed zakupami. Dzięki temu będziesz wiedziała, jakich nowych ubrań potrzebujesz, a co ewentualnie możesz sobie odpuścić. Typowym błędem wśród zakupowiczek jest to, że kupują rzeczy, które już mają – nowe jeansy, kolejny płaszcz, niemal identyczne szpilki. Zrób research – to dobre dla Twojego sumienia i portfela.

4. Odkładaj pieniądze

Co miesiąc, jakąś określoną kwotę, którą będziesz chciała przeznaczyć na zakupy za 3 miesiące. Może uzbierasz 300 zł, a może trochę więcej. Będziesz miała większą kontrolę nad wydatkami, jeśli wydasz na zakupy określoną kwotę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wydała mniej – będzie na kolejny raz.

Tymi 4 sposobami możesz przeprowadzić rewolucję zarówno w swojej szafie, jak o portfelu. Dlaczego miałabyś z tego nie skorzystać?

PS To może nowa kiecka od Trendsetterki?;)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *