Handmade

Jak czytać banderole na włóczkach?

Umiejętność rozszyfrowania opisu z etykietki na włóczce jest bardzo cenna w dziewiarskim świecie. Znajdziesz tam wszelkie istotne informacje o właściwościach konkretnej motki, a tym samym ułatwisz sobie skompletowanie zestawu startowego. Znajomość specyfikacji włóczek ułatwi zatem wdrożenie się w robótki ręczne i pomoże rozwijać nową pasję. Jakie informacje widnieją na banderoli? Co oznaczają i jak je odczytywać? Zajrzyj do naszego krótkiego poradnika.

Jak zacząć przygodę z włóczką?

Od poznania wszelkich technik i zasad robótek ręcznych. Bez tego ani rusz! Opanowanie nabierania i zamykania oczek czy poprawne wykonywanie ściegów przybliżą cię do dalszych kroków. Gdy dokładnie zgłębisz tak podstawową wiedzę, przyjrzyj się nieco bardziej skomplikowanym wzorom i codziennie trenuj! Robótki ręczne to niebywale satysfakcjonujące zajęcie. Wymaga jednak nieustannych prób i uczenia się na błędach i niedociągnięciach… a tych z pewnością nie zabraknie!

Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy. Jeżeli wciąż nie skompletowałaś zestawu dla początkujących, koniecznie sprawdź internetowy sklep polskiego producenta artykułów dziewiarskich. Zajrzyj tutaj – https://zamotane.pl/pl/c/Wloczki/15 – i ciesz się wysokiej jakości asortymentem. Znajdziesz tam naturalne włóczki, jak i syntetyczne zamienniki. Tymczasem przejdźmy do meritum! Jak prawidłowo czytać banderolę?

Podstawowe informacje

Nazwy włóczki oraz jej producenta nie sposób nie zauważyć. Z punktu widzenia profesjonalnych dziewiarek informacja ta może nie być szczególnie istotna. Dla osoby początkującej wręcz przeciwnie! Nazwy włóczek różnorakich producentów mogą być identyczne, a co tym idzie, możesz omyłkowo wybrać zły motek. Przed zakupem dokładnie sprawdź model, w który powinnaś się zaopatrzyć.

Kolor

Czyli coś, co nas zwykle najbardziej interesuje! Przy większych projektach warto na wszelki wypadek zostawić etykietę. Znajdziesz tam zarówno kolor, jak i serię, co znacząco ułatwi ci nieplanowany zakup dodatkowych materiałów.

Skład

Surowiec, z którego jest wykonana włóczka, ma ogromne znaczenie. Materiały wysokiej jakości, takie jak wełna czy kaszmir posłużą ci na dłużej. Zanim zdecydujesz się na konkretny motek, dokładnie przeanalizuj skład. Stanowczo odradzamy syntetyczne włókna i innego rodzaju materiału nieznanego pochodzenia.

Grubość i skręt nitek

 Dobór odpowiednich narzędzi i materiałów powinien zostać idealnie dopasowany do konkretnego projektu. Im grubsza włóczka, tym szybciej o jego ukończenie. Cienka motka i cienkie druty nie zdadzą egzaminu w przypadku grubych swetrów czy szalików, chyba że jesteś miłośniczką ażurowych rękodzieł…

Z oznaczeniem grubości wiąże się jednak mały problem. Nie istnieje jeden poprawny zapis. Niech za przykład posłuży nam jednak międzynarodowy parametr o wartości 30TEX x 2, gdzie 2 oznacza liczbę pojedynczych włókien, z których skręcona jest docelowa nitka, 30 natomiast to ilość skrętów na 1 metr. Brzmi skomplikowanie, nieprawdaż?

Szydełko czy druty?

Pozostając dalej przy kwestii grubości, przyjrzyjmy się narzędziom! Producenci często zalecają użycie danej włóczki do konkretnego rodzaju narzędzi. Jest to bardzo istotna informacja zwłaszcza dla początkujących. Wybór zbyt cienkiej lub zbyt grubej włóczki może skutkować nawet złamaniem drutów…

Jak prać włóczkę?

Możesz sprawdzić to na banderolce! Każda profesjonalna dziewiarka wie, iż odpowiednia dbałość o tkaniny pozwoli im zachować żywotność na długie lata. Na etykiecie znajdziesz zalecaną formę prania oraz inne przydatne informacje, które zapewne już znasz.

Robótki ręczne – wielki powrót

Moda na robótki ręczne dość niespodziewanie powróciła. Zajęcie kojarzone niegdyś z szyciem grubych, niemodnych swetrów zimowych, dziś cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród młodego pokolenia. Z czasem nabierzesz wprawy, a odczyt oznaczeń na banderoli odszyfrujesz bez większego problemu. Wskazówki te ułatwią ci posługiwanie się materiałami i pozwolą wspiąć się na wyższy poziom w niedługim czasie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *