Porady

Kosmetyki ajurwedyjskie – czym jest ajurweda?

Ajurweda to system leczniczy wywodzący się z Indii, na Zachodzie uważany za medycynę alternatywną. Jego najważniejszymi zasadami są równowaga i harmonia. Według tego systemu wszystko zostało stworzone z połączenia pięciu żywiołów. Żywioły te tworzą przedstawicieli trzech typów biologicznej energii.

Czym jest dosza?

Dosza jest właśnie jednym z tych typów energii. Każdy z nas nosi w sobie jest wszystkie, ale jeden z nich jest dominujący. Ajurweda dba o dopasowanie dla każdej z nich odpowiednich składników diety i kosmetyków, które mają doprowadzić do ich równowagi.

Vata

 

Osoba o tym typie energii jest raczej niska i drobna, ma suchą skórę i włosy. Jest to typowy marzyciela, osoby kreatywnej i aktywnej. Cechy dominujące u niej to powietrze i przestrzeń. Vata powinna unikać surowych pokarmów, unikać wysuszenia i wychłodzenia organizmu. Poleca się jej używanie kosmetyków pielęgnacyjnych z takimi składnikami jak: kwas hialuronowy, aloes, miód, olejek migdałowy i jojoba, panthenol.

Pitta

Tutaj mamy do czynienia z połączeniem ognia i wody. Według ajurwedy tego typu osoba ma średniej grubości włosy, budowa jej ciała bywa atletyczna lub po prostu ani drobna, ani potężna. Cechy takiej osoby są głównie pozytywne – to postać ambitna, pozytywna, wyrozumiała i inteligentna. Dopóki oczywiście pozostaje w równowadze – w przypadku rozregulowania dominującej doszy u pitty pojawia się złość, zazdrość. Fizycznie pojawiają się uciążliwe bóle pleców i karku. Taka osoba potrzebuje medytacji, masaży i kosmetyków o charakterze relaksacyjnym (świec, soli, olejków).

Kapha

Jest mieszanką wody i ziemi. Budowa ciała Kaphy jest masywna, osoby te mają raczej bladą skórę i są skłonne do tycia. Mają mocne i grube włosy. Nie są jednak zbyt otwarte, charakteryzuje je spokój i łagodność. Jednocześnie jednak wykazuje wyrozumiałość, potrafi rozumieć innych ludzi. Ze względu na to, że miewa cerę tłustą i skłonną do wyprysków, potrzebuje kosmetyków z gamy oczyszczającej: olejek herbaciany, różowy lotos. Kapha powinna też unikac tłustych potraw i nabiału, regularnie się ruszać.

Warto o tym pamiętać podejmując walkę z otyłością czy problemami zdrowotnymi. Dostępne są również ciekawe testy na doszę – kto wie, może taka naturalna terapia faktycznie zadziała?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *