Handmade

Wełna – najlepszy materiał na zimę

Wełna to materiał, który idealnie sprawdzi się w czasie najchłodniejszej z pór roku. Dzięki znakomitym właściwościom termoizolacyjnym, ubrania wykonane z wełny gwarantują przyjemne ciepło, a za sprawą higroskopijności doskonale separują wilgoć od skóry. Dlaczego warto zdecydować się na noszenie wełnianej odzieży i o czym należy pamiętać kompletując lub samodzielnie wykonując z wełny elementy zimowej garderoby?

Naturalność i właściwości lecznicze

Wełna jest naturalnym włóknem uzyskiwanym z sierści owiec, wielbłądów, lam, kóz  i innych zwierząt. Najbardziej wartościowa odmiana pochodzi z okrywy włosowej merynosów, z kolei ta najcenniejsza – z sierści kóz kaszmirskich. Każda wełna, bez względu na jej rodzaj, może mieć korzystny wpływ na zdrowie osób noszących ubrania z niej wykonane. Delikatny mikro-masaż przy stykaniu się materiału z powierzchnią ciała wspaniale pobudza krążenie, co poprawia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko zatorów. Co więcej lanolina (jeden z naturalnych tłuszczów zwierzęcych) zawarta we włóknach działa przeciwreumatycznie. W dodatku skutecznie tonizuje i opóźnia procesy starzenia.

Rodzaje wełny

Najbardziej wartościowy i ceniony typ wełny (merino wool) powstaje z sierści owiec merynosów. Jej włókna wyróżniają się wyjątkową grubością, długością i sprężystością. Dwie ostatnie cechy sprawiają, że ubrania wykonane z wełny merino prawie wcale się nie gniotą. Do zalet ciepłej wełny z okrywy włosowej merynosów zalicza się także niebywała miękkość i chłonność. Co ciekawe, z wełny merino produkuje się nawet bieliznę termiczną. Kolejnym znakomitym materiałem na zimę i jednocześnie najbardziej ekskluzywnym typem wełny jest kaszmir wytwarzany z sierści kóz kaszmirskich. Docenia się go z uwagi na jego przyjemną miękkość i zjawiskowy połysk. Moher, czyli wełna z sierści kozy angorskiej, ma subtelny połysk, a jego włókna cechuje delikatność i brak skłonności do spilśniania. Angora – wełna z królika angorskiego jest miękka, puszysta lekka i ma dużą sprężystość. Ostatnie z opisanych rodzajów wełny często stosuje się jako domieszki do wełny owczej.

Termoizolacyjność, higroskopijność i pochłanianie UV

Wełniane ubrania zapewniają przyjemne ciepło, dlatego świetnie nadają się na zimę. Chronią skórę izolując ją od chłodu, zatrzymując dużo powietrza w strukturze włókien. Wełna ogrzewa ciało nawet wtedy, gdy sama pozostaje wilgotna – w wełnianej czapce czy marynarce nie zmarznie się nawet przy niewielkich opadach śniegu. Wełna absorbuje wewnątrz swoich włókien do 35% wilgoci. Odseparowując ją od skóry, gwarantuje wysoką higienę i komfort użytkowania. Ubrania z wełny mają również zdolność pochłaniani promieni UV, które zimą w dużym stopniu odbijają się od śniegu.

Ubrania wykonane z wełny są ciepłe, wygodne i miłe w dotyku. Włókna skutecznie pochłaniają wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe, a także chronią skórę przed mrozem i negatywnymi skutkami niższych temperatur. Właśnie z tych powodów wełna okazuje się najlepszym materiałem na zimę, dlatego zanim skończy się jesień, warto wzbogacić swoją garderobę ulubionymi wyrobami z wełny – czapką, swetrem albo eleganckim żakietem.

Poszukujesz dobrej jakości wełny? Sprawdź na: https://sklepblawatny24.pl/pl/c/Welna/37.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *